Hogyan is alakítottam ki az ütésanatómiát?
Mikor még Bécsbe tanultam a Vienna Music Institute-ban, akkor tájt (pontosabban 2013-ban) egy dobos színháznak, a Drumatical Theatre-nek lettem a tagja. Teljesen új játékstílust kellett elsajátítanom, mivel a Drumatical-nél egy dobra koncentrálódik a játék. Minimalista stílus, hangsúlyos és hangsúlytalan hangok kombinációival keltettük a groove-ok, amiket aztán sokrétű show-elemekkel díszítettünk fel. Korábban nem találkoztam ilyesfajta óriási mozdulatokkal és azt se tudtam, hogy egy mozdulat vagy mozdulatsor ugyanúgy része a ritmusnak.
Valahol érzetem, hogy nem igazán jó, amit csinálok. A konzervatóriumban ekkor a 2. szemesztert tapostam és minden péntek délelőtt Reinhold Schmölzer-rel volt dobolás technikánk. Az egyik óra elején, míg vártuk őt, én egy gumilapon szorgosan az egyik Drumatical darab szólóját gyakoroltam, mivel a hétvégén az első fellépésem volt a dobos színházzal. Reinhold megérkezett és sajnos észre se vettem őt, mert annyira belemerültem a szóló gyakorlásába. Elém lépett és a következő párbeszéd zajlott le:
- „Jó ez a szóló! Saját?
- Szia Reinhold! Sajnos nem, a Drumatical-nél kezdtem el dobolni és a hétvégén először lépek fel velük.
- Az jó! Hallom, hogy ez a szóló teljesen hármas-eltolásra épül.
- Mi az a hármas-eltolás?
- De elégé esetlen a mozgásod. Ismered a dobolás 4 alapvető mozdulatát és azt, hogy mikor melyiket kell használnod?
- Hogy mi van!?
Reinhold azt az órát az én hiányosságaimra fordította és mindegyikünk ámult és bámult. Engem annyira inspirált ez az óra, hogy még aznap este elkezdtem részletesebben is foglalkozni a mozdulatokkal. Elemezni kezdtem a Drumatical darabjait a mozdulatok szempontjaiból. Közben megértettem, hogy a show-elemek hogyan válnak a ritmus részéve és arra is rájöttem, hogy egyik-másik mozdulatot miképpen kössem össze. És innen már csak egy rövid ugrás volt, hogy a dobok mögötti játékomat is teljes egészében átformáljam.
A mozdulataim sokkal gazdaságosabbak lettek és így a mozgásom is sokkal természetesebbé vált.
Aztán pár szemeszterrel később Conrad Schrenk-hez (Falco egykori gitárosa) kerültem zenekari gyakorlatra és az egyik órán egy gospel dalt gyakoroltunk, amikor Conrad megállított: „Figyelj Bálint! A pergődobnak a hirtelenség erejével kell hatnia. Olyannak kéne lennie mint, amikor egy bokszoló az utolsó pillanatba viszi be az ütést.” Azon az órán nem jött össze, amit kért tőlem. Az óra végén Conrad adott egy listát, hogy mely gospel dalokat hallgassam meg, hogy tudat alatt is berögzüljön ez a hirtelenség, majd azt tanácsolta, hogy menjek el bokszedzésre. Én!? Vérzékeny vagyok és a boksz egy vérzékeny számára a tiltó lista lején áll.
Viszont a következő pár órán Conrad észrevette, hogy nem mentem el bokszolni, mert nem fejlődött az, amit kért. Aztán megadtam magam. A koliban találtam egy magyar srácot, aki bokszolt és elmondtam neki, hogy mire is lenne szükségem. Egy edzés tartott nekem, mutatott pár érdekes dolgot és végül rájöttem a titok nyitjára. Ahhoz, hogy egy pergőütés a hirtelenség erejével hason, azt kell összeegyeztetnem, mikor is emelem a kezem, milyen hosszú az az emelési mozdulat és akkor különböző érzetet tudok kelteni. Conrad furcsa tanácsa a micro timing-om kialakításhoz segített hozzá.
Az elmúlt 10 évben az ütésanatómia tanmenetén dolgoztam és az utóbbi 5 évben több mint 40 diáknak egy olyan tudást adtam át, amitől…
- a technikájuk finomodott
- mozdulataik kisebbek lettek
- mozdulatsoraik természetessé váltak
- a dobolásuk és a dobolásról kialakult képük új dimenzióba került
Ha Te is szeretnéd ezt a tudást megszerezni, akkor jelentkezz minél hamarabb, mert a szabad helyek folyamatosan fogynak.
Az ütésanatómia elsajátítása 15-20 órát vesz igénybe. Tőled függ, hogy mennyire vagy szorgalmas!
Soroksári út 158
1095 Budapest
balintwargha@outlook.com
+36 20 477 10 76
- Hétfő
- 12:00 – 20:00
- Kedd
- 12:00 – 20:00
- Szerda
- 12:00 – 20:00
- Csütörtök
- 12:00 – 20:00
- Péntek
- 12:00 – 20:00
- Szombat
- Lezárt
- Vasárnap
- Lezárt